„Armastuse näljas lastest kasvavad ööliblikad“
1. NOVEMBER 2018
Lastest, kes kasvavad üles peres, kus vanematel ei ole olnud aega või oskusi pakkuda piisavalt tähelepanu ja armastust, võivad hilisemas eas saada nn ööliblikad. „Armastuse valguse“ näljas satuvad nad pidevalt ülepeakaela suhetesse, kus paistab kasvõi killukenegi hoolimist ja armastust. Tihtilugu võivad nad tõlgendada hoolimise ja armastusena käitumist, mis kõrvaltvaatajale tundub ahistav ja/või manipuleeriv. Nad on valmis püsima ebatervetes suhetes, sulgedes silmad ja kõrvad märkide ees, mida teine inimene peaks ilmseks, et suhtest välja astuda. Pisemgi tähelepanukild, tunne, et ollakse märgatud või lausa imetletud, võib viia armastuse valguse näljas inimesi keerulistesse suhetesse ning hoida neid seal, justnagu ööliblikas lendab kuuma lambi peale, heitumata kõrvetadasaamisest.
Merilyn Monroe on öelnud „ma vajan, et inimesed mind armastavad ̶ ainult nii tunnen ma, et olen elus“. Ööliblika tüüpi inimesi juhib pimesi hoitud-ja-armastatud-olemise-vajadus, nn armastuse valguse nälg. Tühimik, mille nad on saanud kaasa juba varasest lapsepõlvest, ei paista kuidagi täituvat ega nälg raugevat. Seetõttu on neil kalduvus „sattuda“ pidevalt ka nt kõrvalsuhetesse ning püüda läbi mitme suhte oma hoitud-olemise-vajaduse-tühimikku täita. Eriti kui oma püsisuhtes on tekkinud probleemid, armastust ja tähelepanu on justkui suhtes vähemaks jäänud, ning kui väljaspool suhet tekib sellisel hetkel mõni uus hooliv-märkav kontakt, lendab ööliblikas järgmise lambi poole, ootuses saada taas osa igatsetud armastuse valgusest.
Selleks, et olla toimivas terves ja rahuldustpakkuvas lähisuhtes, on vaja vaadata oma hingeigatsustele ja vajadustele päriselt otsa. Oluline on õppida tundma neid „põlevaid lampe“, mille juurde just Sind tõmbab. Mõni meist peab ääretult oluliseks, et tema arvamusavaldust võetakse kuulda ning tema mõtteid peetakse tähtsaks ja targaks. Sellisel juhul võib osutuda selleks põlevaks lambiks inimene, kes oskab hästi kuulata ja imetleb teise mõtteid. Teise jaoks on oluline hoitud ja hoolitsetud olemise kogemine. Ehk siis põlevaks lambiks võib osutuda inimene, kellele meeldib nt teisele süüa teha, kallistada ja kaisutada, kes märkab külma korral sooja tekki õlgadele tuua jne. Mõne jaoks on põlevaks lambiks sügavad intellektuaalsed vestlused, teise jaoks aga pidevalt füüsiliselt koosolemine ja koos millegi tegemine, sportimine vms. Ka seksuaalse kire jagamine võib kujuneda nn põlevaks lambiks, kui inimene oskab näha armastust ja tunda, et ta on armastatud vaid läbi seksuaalse kontakti. Üks igatseb suhtes rutiini ja etteaimatavust, teise jaoks peitub elusolemise tunne pidevates seiklustes ja muutustes. Küsimus pole õiges ja vales – meil kõigil on oma hingeigatsused. Nendest teadlik olek annab meile aga vabaduse valida, millises suhtes me olla tahame, mitte olla pimesi juhitud meie igatsuste poolt suhetesse, mis võivad meid kõrvetada.
+372 55 606 704
gestaltpsuhhoterapeut @gmail.com
Tähtvere 4, Tartu 51007, Eesti
Mittetulundusühing KOOS. reg.nr 80244087